Salicilna kiselina je jedan od najpoznatijih i najistraživanijih sastojaka u dermatologiji i kozmetici, posebno kada je u pitanju lječenje akni i problematične kože. Njeno djelovanje na kožu je potvrđeno brojnim naučnim studijama, a njen efekat je posljedica specifične hemijske strukture koja omogućava efikasno uklanjanje mrtvih ćelija i smanjenje upale. U ovom tekstu, istražićemo kako salicilna kiselina djeluje na kožu i zašto je postala ključni sastojak u mnogim proizvodima za njegu kože.
Šta je salicilna kiselina?
Salicilna kiselina je beta-hidroksi kiselina (BHA) koja je derivat salicilne kiseline, prirodno prisutne u biljnom svijetu, poput kore vrbe. Kiselina je liposolubilna, što znači da se rastvara u mastima, a to je ključno za njeno djelovanje u dubokim slojevima kože. BHA se koristi u dermatologiji zbog svoje sposobnosti da prodre u pore, čisti ih i smanjuje upalu.
Kako salicilna kiselina djeluje na kožu?
1. Eksfolijacija kože
Jedna od osnovnih funkcija salicilne kiseline je keratolitičko djelovanje, što znači da pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija sa površine kože. Kroz ovo djelovanje, salicilna kiselina olakšava proces obnavljanja kože i pomaže da koža postane glatka i ujednačena. Ovo je posebno korisno za osobe sa masnom kožom sklonom komedonima (zapušenim porama), jer uklanjanje mrtvih ćelija spriječava nastanak akni.
Studija objavljena u Journal of the American Academy of Dermatology (2009) pokazala je da redovno korištenje salicilne kiseline u koncentracijama od 0.5% do 2% može poboljšati teksturu kože i smanjiti broj komedona, uz minimalne nuspojave.
2. Dubinsko čišćenje pora

Zahvaljujući svojoj liposolubnoj prirodi, salicilna kiselina može da prodre duboko u pore, razbijajući nakupljene masnoće i keratinizirane naslage koje mogu izazvati zapušenje i inflamaciju. Ovo je od presudne važnosti za lječenje akni i prevenciju njihovog nastanka.
Naučna istraživanja, uključujući studiju objavljenu u Dermatologic Therapy (2010), pokazuju da salicilna kiselina značajno smanjuje broj akni i upalnih lezija kada se koristi kao topički tretman, što je čini jednim od najučinkovitijih tretmana za ovu kožnu bolest.
3. Smanjenje upale i crvenila
Jedan od najvažnijih razloga zašto salicilna kiselina pomaže u lječenju akni je i njena sposobnost da smanjuje upalu. Istraživanja su pokazala da salicilna kiselina inhibira enzime koji uzrokuju upalne procese u koži, što smanjuje crvenilo i otekline koje često prate akne.
Prema istraživanju objavljenom u International Journal of Dermatology (2006), salicilna kiselina smanjuje nivo inflamatornih proteina u koži, što dovodi do bržeg smanjenja crvenila i otoka. Ovo čini salicilnu kiselinu posebno efikasnom za tretman upalnih akni, kao što su papule i pustule.
Salicilna kiselina u tretmanu akni
Salicilna kiselina je često prepoznata kao ključni sastojak u tretmanu akni, jer njeno djelovanje na duboko čišćenje pora i smanjenje upale direktno utiče na uzrok nastanka akni. Prema istraživanju objavljenom u Journal of Drugs in Dermatology (2012), salicilna kiselina može smanjiti broj akni i upalnih lezija za 50% nakon nekoliko sedmica korištenja, što je ključno za one koji žele efikasan tretman za problematičnu kožu.
Studija objavljena u Dermatologic Therapy (2010) pokazuje da salicilna kiselina u koncentraciji od 2% može smanjiti broj komedona i upalnih lezija, uz minimalne nuspojave.

Mnoga klinička istraživanja podržavaju efikasnost salicilne kiseline u tretmanu akni. Jedna od najznačajnijih studija, objavljena u British Journal of Dermatology (2007), utvrdila je da 2% salicilna kiselina može da smanji ozbiljnost akni za 55% u periodu od šest nedelja. Ova studija je pokazala da salicilna kiselina može da bude efikasna alternativa tradicionalnim tretmanima sa benzoil peroksidom ili antibiotikom, uz manji rizik od iritacije kože.
Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology (2015) takođe ukazuje da kombinacija salicilne kiseline i drugih aktivnih sastojaka, kao što je niacinamid, može dodatno poboljšati rezultate u tretmanu akni, smanjujući i upalu i proizvodnju sebuma.
Kombinaciju salicilne kiseline i niacinamida pronađi u našoj Porefect kremi.
Za tretman od 2% salicilne kiseline, potraži Clarity serum.
Salicilna kiselina se obično koristi u koncentracijama od 0.5% do 2% u proizvodima kao što su gelovi, tonici, serumi i kreme za tretman akni. Preporučuje se da je koristite svakodnevno, ali je važno pridržavati se preporučenih uputstava, jer prekomjerna upotreba može izazvati iritaciju ili suhoću kože.
Iako salicilna kiselina ima mnoge prednosti, može izazvati iritaciju, naročito kod osoba sa suhom ili osjetljivom kožom. Važno je koristiti proizvode sa nižim koncentracijama (oko 0.5-1%) ako imate osjetljivu kožu, kako biste smanjili rizik od crvenila i ljuštenja.
Za najbolje rezultate, salicilnu kiselinu treba koristiti uz odgovarajuću hidrataciju i zaštitu od sunca.
Zaključak
Salicilna kiselina je jedan od najefikasnijih sastojaka u tretmanu akni i poboljšanju opšteg zdravlja kože. Njen mehanizam djelovanja, koji uključuje dubinsko čišćenje pora, smanjenje upale i eksfolijaciju, čini je izuzetno korisnim za sve tipove kože sklone aknama i problemima sa začepljenim porama. Iako je vrlo efikasna, važno je koristiti je u pravim koncentracijama i u skladu sa potrebama vaše kože kako biste postigli najbolje rezultate bez iritacija.
Uz podršku naučnih istraživanja, salicilna kiselina ostaje ključni sastojak u dermatološkim tretmanima i kozmetici, te se i dalje koristi kao osnova za mnoge proizvode namenjene za problematičnu kožu.